اخبار برگزیده

مقاوم سازي ساختمان

در حال حاضر و با افزايش جمعيت مشکل نياز به مسکن نيز روبه افزايش است , اين مشکل نه تنها در کشو ما ايران , بلکه در اکثر کشورهاي توسعه يافته و پيشرفته نيز به چشم مي خورد , لذا اکثر کشورها به سمت ساخت آپارتمان ها و برج هاي مسکوني  روي آورده اند, در تهران و اکثر شهرهاي بزرگ نيز با افزايش آپارتمان سازي اين مشکل تا حدودي برطرف شده است .حال اين سوال پيش مي آيد ,که آيا اين آپارتمان هاي جديد و سر به فلک کشيده مقاومت لازم را در برابر زلزله يا ساير عوامل همانند آتش سوزي و ... دارند ؟ که اين موضوع طرح مقاوم سازي ساختمان را تداعي مي کند.


امروزه مهندسان بسياري در رشته عمران و شهرسازي از دانشگاه ها فارغ التحصيل مي شوند و به عنوان مهندس طراح پروژه و مهندس ناظر به ساخت مجتمع ها و برج ها مي پردازند پس بايد گفت موضوع کيفيت ساختمان بايد تحت نظر مهندسان ناظر در حين ساخت آپارتمان ها رعايت شود .


در اين متن سعي مي کنيم درباره روشهاي مختلف مقاوم سازي ساختمان شامل :مقاوم سازي با روش frp   , مقاوم سازي سازه هاي بتني  مقاوم سازي با ژاکت فولادي و ساير روش ها توضيحات مختصر ومفيدي ارائه نماييم .يکي از مهمترين دلايلي که ساختمان ها را مقاوم سازي مي کنند وجود زلزله مي باشد به عبارتي ديگر بهسازي لرزه اي وضعيت سازه هاي ساختمان را در برابر لرزش ناشي اززلزله بهبود مي بخشد.


در بهسازي لرزه‌اي سازه هدف، براي افزايش ظرفيت سازه با نياز لرزه‌اي مي‌توان با افزايش ظرفيت شکل پذيري سازه و يا با کاهش نيروي زلزله به اين هدف رسيد , به افزايش ظرفيت سازه هاي ساختماني که با افزايش سختي يا افزايش مقاومت همراه است مقاوم سازي گفته مي شود. يکي از روش هاي مقاوم سازي که در حال حاضر بسيار پرکاربرد است مقاوم‌سازي ساختمان با استفاده از فرآورده‌ها و تکنولوژي‌هاي نوين ساختماني مانند FRP مي باشد.


به طور دقيق تر مي توان اين گونه بيان نمود که مقاوم سازي ساختمان از طريق افزايش مقاومت سازه و  کاهش نياز لرزه اي سازه ها انجام مي شود , به طوري که با روش هايي همچون  افزايش شکل‌پذيري، کاهش جرم، کاهش نامنظمي و استفده از جداگرهاي لرزه‌اي و ... لرزش سازه ها را کاهش مي دهند . در اين روشها بايستي به بودجه نيز توجه نمود به عبارتي در اجراي طرح هاي مقاوم سازي و بهسازي بايد به قابل اجرا بودن روشها و اقتصادي بودن طرح نيز بايد توجه نمود.


در حين انجام طرح مقاوم سازي ساختمان بايستي به نکاتي توجه داشت تا طرح به صورت موفق انجام شود و در مقابل زلزله و ساير خطرات ساختمان دچار خرابي نشود , در بالا به مقوله هاي قابليت اجرا بودن طرح  و بودجه اشاره شد , حال بايد نکته اي را  اشاره کرد و آن استفاده از ظرفيت سازه به طور کامل مي باشد. به طوري که طراح مي تواند با استفاده از تحليل‌هاي غير خطي از ظرفيت سازه به طور کامل استفاده کند. براي مقاوم سازي ساختمان يا تقويت سازه هاي بتني روشهاي بسياري وجود دارد , در اين متن به چند روش اشاره مي کنيم يکي از روش ها استفاده از ميلگرد است . ميلگرد يکي از ابزارهايي مي باشد که براي تقويت سازه هاي بتني به آنها اضافه مي شود به عبارت ديگر اين آرماتورها به آرماتور سازه قديمي وصل مي شود که وصل نمودن اين آرماتورها نياز به تخصص و دقت لازم دارد که به دو روش نيز انجام مي شود 


1 تخريب مقداري از سازه بتني و نمايان شدن قسمتي از ميلگردهاي موجود جهت انتظار براي متصل شدن به شبکه آرماتور بندي جديد که اين روش به دليل برخي مشکلات همچون ضعيف شدن بتن  به خاطر لرزه و ارتعاش حاصل تخريب توسط مهندسين طراح توصيه نمي شود


 2 روش ديگر سازه بتني  و کاشت ميلگرد به وسيله چسب هاي اپوکسي مخصوص مي باشد که اين چسب با برندهاي مختلف و تخصصي قابل دسترس بوده و به همين دليل و  باتوجه به اينکه چسب هاي شيميايي استاندارد داري مقاومت بالايي بوده و شرايط محيطي تاثيري بر روي آن ندارد , داراي ظرفيت باربري بالايي هستند  که اين روش اغلب توسط کارشناسان توصيه مي شود


 


به طور کلي مي توان گفت براي مقاوم سازي سازه هاي بتني روشهاي ديگري علاوه بر آرماتوربندي نيز وجود دارد , اين روشها بسيار متنوع است اما بايستي بهترين و ايمني ترين روش را انتخاب نمود. ما در اين متن سعي مي نمائيم متداولترين روشها را بيان کنيم , حال روشهاي ديگري نيز در زير بيان شده است اما انتخاب روش ها با توجه به بودجه و امکانات پروژه  بررسي مي شود :


 


ü      مقاوم سازي ساختمان با استفاده از از ژاکت هاي فلزي و بتني


ü       مقاوم سازي ساختمان با استفاده از بادبند هاي کمانش تاب


ü      مقاوم سازي ساختمان با استفاده از جداگرهاي لرزه اي


ü      مقاوم سازي ساختمان ها با اضافه نمودن ديوارهاي برشي


ü      مقاوم سازي ساختمان ها با استفاده از ميراگرها يا دمپرها


ü      مقاوم سازي ساختمانها با استفاده از جرم هاي متمرکز پاندولي


 


مقاوم سازي با FRP


يکي از بهترين و کاربردي ترين روش هاي مقام سازي ساختمان ها استفاده از الياف FRP است , به طور کلي يکي از دلايل مهم براي مقاوم سازي ساختمان ها تقويت آنها جهت تحمل بارهاي وارده مي باشد . استفاده از روش FRP در حال حاضر بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد , به طوري که اين روش استفاده از مواد کامپوزيت به شکل پليمرهاي مسلح شده با الياف مي باشد .


روش FRP   يکي از روش هاي مدرن در حوزه مقاوم سازي ساختمان مي باشد , اين روش جايگزين روشهاي قديمي که با مصالح ساختماني سنتي مقاوم سازي مي شده است گرديده استفاده از روش FRP  به دليل مزاياي بسياري که دارد مورد توجه کارشناسان ساختمان مي باشد ,FRP  به دليل وزن کم و مقاومت بالا و نيز سرعت اجراي بالا در       مقاوم سازي اکثر ساختمان ها استفاده مي شود , مصالح FRP از ترکيب الياف و رزين ساخته مي شوند، در فرايند مقاوم سازي از رزين براي ايجاد لايه يکپارچه، همچنين چسبيدن سيستم FRP به سطح بتن زيرين و ايجاد پوشش به منظور محافظت مصالح استفاده مي شود. از روش مقاوم سازي FRP در ساختمان هاي بتني بسيار استفاده مي شود.


با توجه به توضيحات بالا درباره روش استفاده ازFRP مي توان گفت اين روش خود با استفاده از انواع الياف مورد استفاده است در زير به اين الياف اشاره شده است :


انواع مختلف الياف در روش FRP


ü      کربن


ü      شيشه


ü      آراميد يا کولار


ü      بازالت اتوماسيون اداريمديريت پيمانتمامي الياف بالا در روش مقاوم سازي  FRPمورد استفاده است , به طوري که هر کدام از اين الياف ها مقاومت خاص خود را دارد , اما مي توان گفت , الياف کربن با سختي بالا و مقاومت نسبت به شرايط محيطي مناسب ، پر کاربرد ترين نوع الياف در زمينه مقاوم سازي ساختمان و مقاوم سازي سازه , محسوب مي شوند. همچنين رزين هاي اپوکسي نيز به علت خواص مکانيکي بهتر نسبت به ديگر رزين ها و حساسسيت کار در مقاوم سازي ساختمان ، عملا تنها رزين مناسب جهت استفاده در سيستم هاي مقاوم سازي با استفاده از FRP مي باشند.


به طور کلي الياف شيشه برخلاف مقاومت بالاي خود داراي سختي پاييني مي باشد, اين مسئله استفاده از اين الياف در مقاوم سازي سازه هاي بتني را محدود مي سازد, به همين علت در بسياري موارد استفاده از الياف شيشه جهت مقاوم سازي اعضاي بتن مسلح امري فاقد توجيه فني است و تنها به منظور افزايش شکل پذيري المان مورد نظر مانند ستونها کاربرد خواهند داشت.

مقاوم سازي با frp
مقاوم سازي سازه هاي بتني"/>

مقاوم سازي ساختمان

مقاوم سازي ساختمان

مقاوم سازي ساختمان

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها